אחות פרטית

מה התפקיד של אחות סיעודית?

אחות סיעודית עוסקת בתחום הסיעוד ומהווה חלק בלתי נפרד מצוות רפואי פרא-רפואי. האחות יכולה לעבוד בשיתוף פעולה עם מקצועות בריאות אחרים, או לטפל ביחידים. הטיפול של האחות רלוונטית למטופלים בכל הגילאים. הוא כולל התמחות של האחות בטיפול במשפחות, קבוצות וקהילות והיכרות עם מצבים רפואיים מגוונים. מעבר לכך, אחות בישראל נדרשת לעבור הכשרה ייעודית.

ההכשרה למקצוע האחות הסיעודית נעשה בבתי ספר סיעודיים ברחבי הארץ. משך ההכשרה משתנה בהתאם לרמת ההכשרה, וניתן לקבל הכשרה בסיסית לפני הכשרות מתקדמות יותר. המקצוע של אחיות הפך לאקדמי בעקבות תהליכים שעברו על מוסדות ההכשרה. כתוצאה מכך, מי שמסיים כיום לימודים שנמשכים 4 שנים יכול לקבל תואר אקדמי ותעודת אח מוסמך של משרד הבריאות.

תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות מאפשרת להמשיך ללימודים מתקדמים. הלימודים המתקדמים הם בדרך כלל בהתמחויות מסוימות, כמו למשל אחות מיילדת או אחות טיפול נמרץ. בנוסף, קיימים בישראל וברחבי העולם מסלולים נרחבים להכשרת אחים ואחיות לתואר שני ולדוקטורט בלימודי סיעוד.

טיפול סיעודי בבית

מטופלים סיעודיים שרוצים להישאר בבית זקוקים לעיתים קרובות לשירותיה של אחות פרטית צמודה. המעורבות של האחות היא חלק בלתי נפרד מהתאמת הסביבה הטיפולית לדרישות המטופל. בניית הסביבה הטיפולית מבוצעת על ידי נציגי קופות החולים ותוך התייעצות עם המטופל, או עם בני משפחתו. לשם בניית הסביבה הטיפולית משתמשים בשורה ארוכה של כלים מגוונים. בנוסף, היחידות לטיפול ביתי של קופות החולים או המרכזים הרפואיים הפרטיים מספקים שירותי ביקור רופא, אחות ואנשי מקצוע כמו פיזיותרפיסטים ועובדים סוציאליים.

אחד השירותים העיקריים שניתנים במסגרת טיפול סיעודי בבית הוא של אחות פרטית לזריקות קבועות. הזריקות הן לעיתים חלק ממהלך הטיפול השגרתי באדם סיעודי. אפשר להתייעץ עם אחות גם לגבי הרכב הזריקות והתדירות שלהן, וגם לגבי האופן הנכון לקבל אותן.

טיפול סיעודי בבית שניתן על ידי רשת מרכזים רפואיים פרטית מומלץ לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים. הטיפול משפר את איכות החיים ויכול לסייע להתמודדות עם קשיים יום יומיים של מגבלות בתנועה ובניידות.

לפרטים נוספים צור קשר